Ramutė Vaitiekūnaitė   „Kauno diena“   2005 m. sausio 12 d.

Skriaudžių kanklininkai į Kauno apskrities viešąją biblioteką atlydėjo unikalųjį kalendorių rinkinį. Kalendorių kolekcijos puoselėtojas Pijus Brazauskas džiaugėsi kauniečių dėmesiu parodai ir kanklininkų ansamblio pasirodymu.

Bandymu iš arčiau pažvelgti į regioninę kultūrą Skriaudžių kultūrininkų viešnagę pavadino Kauno apskrities bibliotekos direktorius Alvydas Semėnas. Ir pats padovanojo keletą kalendorių Skriaudžius garsinančiam rinkiniui. Šių metų sausio pirmąją jame buvo daugiau kaip 4000 kalendorių, įvairiais keliais ir būdais Lietuvą pasiekusių iš 58 šalių. Patys seniausieji rodo 1848-ųjų ir 1849-ųjų metų dienas, didžiausias yra vokiškas, o mažiausias – lietuviškas, išleistas 1939-aisiais.

Tikėtina, kad įdomiais eksponatais rinkinys pasipildys po parodos bibliotekoje. Jau jos atidarymo dieną kolekcijos globėjui ir pradininkui Pijui Brazauskui kauniečiai padovanojo nemažai retų kalendorių, linkėjo plėsti ir turtinti puikiąją kolekciją. Beje, patys seniausi rinkinio kalendoriai taip pat iš Kauno – juos Skriaudžių buities muziejaus rinkiniui padovanojo Kauno technologijos universiteto bibliotekos Retų knygų skyriaus vedėja Nijolė Lietuvninkaitė. Vertinga ir graikų kilmės kauniečio Konstantino Mesaksudi dovana. Jis rinkinį papildė Egipto, senovės Romos, indėnų, majų kalendoriais.

Rinkinio apžiūrėjimui ar bent stabtelėjimui prie kiekvieno eksponato prireiktų 60 valandų. Kauniečiai turi gerą progą įdomiausius eksponatus pamatyti savo mieste, o susidomėjusieji galėtų išsirengti ir į Skriaudžius, kad išsamiau susipažintų su visu rinkiniu. Juolab, kad pačių įdomiausių eksponatų muziejininkas nesiryžo palikti ekspozicijoje, išskirtinai pamaloninti buvo tik atėjusieji į parodos atidarymą: rinkinio sumanytojas Pijus Brazauskas jiems rodė mažiausiąjį, degtukų dėžutės dydžio, itin retą „Baltijos kelio“ ir kitus kalendorius, kuriuos pats vadina rinkinio pasididžiavimu. Na, o kas apsižiūrės, kad turi savo namuose jau nenaudojamų praėjusių metų kalendorių, gali juos padovanoti: Kauno apskrities bibliotekoje visą parodos laiką stovės solidi kraičio skrynia, į kurią dar galima krauti pačius įvairiausius laiko skaičiuotojus.